Повноваження новоствореної Державної інспекції містобудування

Навесні 2020 року розпочалися кардинальні реформи у будівельній сфері України. У межах цих докорінних змін нещодавно і сформована Державна інспекція містобудування України (ДІМ). Це один із трьох чільних органів, утворених замість Державної архітектурно-будівельної інспекції України. Про уповноваження новоутвореної інспекції – далі…

ДІМ головно повинна перевіряти, чи відповідає виконання підготовчих і будівельних робіт будівельним нормам, стандартам і правилам, затвердженим проектним вимогам, рішенням і технічним умовам. Представники інспекції моніторять, чи дотримано своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною та проектною документацією зйомки, замірів, випробувань.

Водночас ДІМ стежить за веденням журналів робіт, наявністю в передбачених законодавством випадках паспортів, актів і протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Окрім того, працівники інспекції:

  • перевіряють відповідність будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, що використовуються під час будівництва об’єктів, вимогам стандартів, норм і правил згідно із законодавством;
  • відповідають за дотримання порядку обстеження та паспортизації об’єктів, а також здійснення заходів щодо забезпечення надійності та безпеки під час їх експлуатації;
  • відстежують законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об’єктами нагляду;
  • стежать за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудування підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель і лінійних споруд і замовниками.
дабі україна

Так, ДІМ видає обов’язкові до виконання приписи щодо:

  • усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил;
  • зупинення підготовчих і будівельних робіт;
  • усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності об’єктами нагляду;
  • усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудування підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об’єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель і лінійних споруд і замовниками.

Водночас до повноважень ДІМ належать такі:

  1. Скасовує чи зупиняє дію прийнятих об’єктами нагляду відповідно до визначених законом повноважень рішень, які порушують вимоги законодавства у сфері містобудівної діяльності, з одночасним складенням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті ДІМ;
  2. Складає акти перевірок, протоколи про вчинення правопорушень, розглядає справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та справи про адміністративні правопорушення із прийняттям відповідних рішень, накладає штрафи відповідно до закону;
  3. Розглядає в порядку нагляду рішення про скасування чи зупинення дії рішень, прийнятих із порушенням вимог містобудівного законодавства об’єктами нагляду, зокрема щодо документів, які дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування або анулювання зазначених документів, тощо.

Отже, державна інспекція містобудування наділена низкою важливих функцій у регулюванні розвитку будівельної галузі нашої країни. Інспекція також зможе звертатися до суду із заявою (позовом) про зупинення виконання підготовчих і будівельних робіт, які не відповідають вимогам законодавства, будівельним нормам, стандартам і правилам, містобудівним умовам та обмеженням, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови земельної ділянки, виконуються без набуття права на їх виконання та із заявою (позовом) про анулювання документів, що дають право на виконання будівельних робіт та засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів, якщо такі видані з порушеннями вимог законодавства.

Гінатуліна Юлія Олегівна

адвокат, старший юрист департаменту нерухомості та земельних правовідносин адвокатського бюро «Анни Мацюк» та юридичної компанії «Захист власності»

(м. Львів, вул. Рилєєва, 5/1;

тел. роб.: 032-261-38-77,

тел. моб.: 067-258-45-99;

e-mail: info@zvlegal.com)