Як не натрапити на шахраїв, купуючи квартиру

Купівля оселі – важлива подія у житті. Розпочавши вибір помешкання на вторинному ринку нерухомості, варто бути пильними і не знехтувати перевіркою інформації щодо Вашого потенційного житла. Такі відомості можна знайти у кількох реєстрах. Це допоможе впевнитися у надійності запланованої покупки і вбереже Вас від шахрайських маніпуляцій.

Офіс протидії рейдерству Міністерства юстиції опублікував інструкцію із перевірки житла на вторинному ринку нерухомості.

Перший етап – установлюємо власника

Найперше треба отримати інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав і дізнатися, кому належить житло, чи наявні щодо нього певні обтяження.

Із такої довідки ви матимете змогу дізнатися: хто власник квартири; чи наявні співвласники оселі; дату і підстави набуття квартири у власність; чи зареєстровані будь-які права на нерухоме майно, окрім права власності (оренди, господарського відання, оперативного управління); чи наявні щодо нерухомого майна будь-які обтяження (арешт, заборона відчуження, іпотека).

Другий етап – перевіряємо на спір

Установіть, чи була оселя предметом судових спорів. На веб-порталі Судова влада України здійсніть пошук за П. І. Б. власника житла.

Третій етап – з’ясовуємо, чи є борги

У Єдиному реєстрі боржників перевірте, чи є у власника квартири заборгованість зі сплати комунальних платежів.

Четвертий етап – антишахрайський

У державного реєстратора необхідно вивчити, кому і коли переходило право власності на нерухоме майно. З вас – документ, що посвідчує особу, і сплата адміністративного збору. Якщо під час цього аналізу вдасться з’ясувати, що власники оселі часто і швидко змінювалися, – варто на це особливо зважити. Адже така інформація може вказувати на вчинення шахрайства із нерухомим майном.