Роль рієлтора на ринку нерухомості та чи потрібен він узагалі?

Рієлтор на ринку нерухомості – один із найбільш спірних учасників. І один із найважливіших. Суспільний інтерес до цього виду діяльності неоднозначний і навіть суперечливий: від зневіри до повної довіри.

Рієлтор – це посередник у справах купівлі-продажу, здачі й винайму нерухомості, який допомагає зустрітися зацікавленим клієнтам і влаштувати успішну операцію. Його фінансовий інтерес – відсотки від заявленої суми угоди щодо об’єкта на ринку нерухомості.

Як стати рієлтором в Україні

Рієлтор – це професія. Проте закладів освіти за напрямом рієлторства в Україні немає. У цей фах можна «влитися» без особливих освітніх і практичних зусиль. Тому він і поповнюється дилетантами, які часто помиляються. Це відображається на якості надання послуг у цій сфері і формуванні репутації її представників.

Утім, у кожній професії є професіонали й новачки, авторитети й аутсайдери. Навіть у такій надважливій нині галузі, як медицина, доводиться шукати надійного фахівця.

Це ж стосується й рієлторства. На ринку нерухомості важливо віднайти грамотного й добросовісного знавця, здатного успішно вирішити питання клієнта.

Як обрати рієлтора

Клієнти, які часто користуються послугами рієлторів, знають, принаймні у межах своєї локації, з ким із рієлторів варто мати справу. А хто потрапляє у сферу нерухомості вперше, навмання наважується на співпрацю з рієлтором, не маючи інформації про діяльність саме цього фахівця.

Залучаючи до пошуку чи продажу нерухомості рієлтора-новачка, такі клієнти прагнуть вхопитися за найменшу «соломинку», аби не потонути у морі інформації, пропозиції чи навіть шахрайства. А натомість стають об’єктом наживи з боку недобросовісного посередника на ринку нерухомості.

На жаль, таке трапляється у сфері нерухомості. І суспільне негативне сприйняття рієлторства обумовлено саме окресленим чинником.

Отже, перед тим, як обрати рієлтора, потрібно неодмінно зважити на інформацію, яка характеризує його попередню діяльність, – досвід роботи на ринку нерухомості. Рієлторські агентства, з яким співпрацює цей фахівець із продажу та винайму нерухомості, зазвичай мають сформовану репутацію у цій професійній сфері. Поцікавтеся відгуками інших клієнтів на сайті такого агентства чи інтернет-форумах із зазначеної тематики.

Якщо рієлтор працює за межами агентства, доцільно за змоги вивідати про його діяльність серед знайомих чи колег. Рієлтор із досвідом роботи і успішно закритими справами допоможе швидше вирішити питання у сфері нерухомості. Рекомендації з довірених джерел – орієнтир у виборі взаємодії з рієлтором.

як працюють ріелтори в Україні

Які функції виконує рієлтор

Загалом досвідчений рієлтор володіє низкою характеристик, часто запозичених із інших сегментів професійної діяльності. У рієлторові поєднуються уміння і навички, про які легко говорити, та котрих складно набути. Рієлтор – це водночас:

1. Медіатор між продавцем і покупцем. Він відповідає за налагодження комунікації між обома сторонами. Допустивши помилку у налагодженні спілкування й зустрічі між клієнтами, рієлтор ризикує «провалити» справу, змарнувавши зусилля й час клієнтів і свій заробіток.

2. Дипломат. Під час переговорів між орендодавцем і орендарем може згладити певні непорозуміння чи переконати на потрібну сторону свого клієнта (скажімо, орендодавець не хоче, щоб у приміщенні перебували тварини,  а у орендаря є цуценя. Переконати і запевнити орендодавця, що це невинне цуценя не пошкодить майна орендодавця, під силу саме рієлтору). З фінансового боку, при купівлі майна, правильно підібравши аргументи і факти, задіявши свою харизму й професіоналізм, досвідчений рієлтор зуміє вторгувати для свого клієнта суттєву знижку. Або ж навпаки – зможе доказати, що цей об’єкт (його клієнта) ексклюзивний і цінний, і з часом його вартість лише зростатиме.

3. Організатор. Мобільний, цілеспрямований, який не боїться прочиняти двері не одних апартаментів, шукаючи завітний варіант для свого клієнта. Він часто не зважає на особистий час і готовий у пошуках об’єкта, гідного його клієнта, мчати з одного району міста в інший.

4. Психолог. Балансуючи між учасниками ринку нерухомості, доводиться дослухатися до позиції кожного, максимально розуміти клієнтський запит і пропозицію. І в інформаційній ринковій метушні навчитися відновлювати свої внутрішні ресурси. Адже емоційні витрати у цій сфері зайнятості неабиякі.

5. Оцінювач майна, адже фахово може оцінити ринкову вартість об’єкта нерухомості (і у продажу, і в оренді), щоби клієнт (власник майна) не продешевив зі своїм майном, або не переплатив за нього під час купівлі чи при оренді).

6. Аналітик. Бо може прорахувати зростання чи зниження цін, активність чи спад попиту на ринку, визначити ліквідність, спрогнозувати нові тенденції у розвитку ринку нерухомості.

7. Будівельник. Уміє професійно оцінити стан майна, його функціональність, практичність, технічні характеристики. Переважно це стосується комерції, скажімо, чи годиться це приміщення для кафе чи ресторану. Чи є можливість переробити наявну житлову площу під комерційну.

8. Юрист. Може чітко вказати, на які документи треба найперше звернути увагу, надати правильний договір оренди, за підписання якого клієнт буде повністю захищений і в котрому будуть прописані всі форс-мажорні обставини.

9. Довідкове бюро. Допоможе зібрати всі потрібні документи для продажу об’єкта: замовити оцінку, довідку з ЖЕКу чи ЦНАПу про прописаних у квартирі людей, виписати малолітніх дітей чи військовозобов’язаних, отримати довідку з історичного середовища (якщо така потрібна), перевірити сплату комунальних платежів (аби не залишилось боргів попереднього власника) та чимало інших бюрократичних папірців, збирати які усі так не люблять і бояться.

10. Економіст. Може спрогнозувати зростання чи зниження ціни на майно, оцінити кон’юнктуру ринку й інші економічні чинники (комунальні платежі тощо).

11. Провідник. Серед усієї кількості пропозиції на ринку допоможе вибрати те, що достойне, цікаве, дешевше, безпечніше для клієнта.

12. Технічна підтримка. Після купівлі чи оренди  майна часто рекомендує клієнту перевірених спеціалістів для облаштування оселі: майстрів, дизайнерів, представників клінінгових компаній, мебельних крамниць тощо.

13. Порадник. Буває, клієнти під час купівлі чи винайму житла так загоряться чи поспішають, що не помічають недоліки об’єкта нерухомості. Тоді спрацьовує дружня рієлторська порада – на що ще треба звернути увагу перед тим, як ухвалити рішення.

14. І найголовніше: рієлтор – це друг сім’ї. Часто після завершення вдалої угоди між клієнтом і рієлтором формуються дружні взаємини. Ми нечасто купуємо-продаємо чи орендуємо майно. У багатьох таке трапляється раз у житті. Це подія, переживання, стрес, а для рієлтора – повсякденна робота. Успішно здолавши з рієлтором цей важливий життєвий шлях, клієнти прив’язуються  до нього і починають довіряти в інших питаннях (скажімо, радяться, в яку школу чи садочок віддати дітей, куди ходити на закупи чи банально обмінюються кулінарними рецептами).

Словом, задоволений клієнт рекомендуватиме цього великого (не побоїмось цього слова) спеціаліста друзям і знайомим. А для рієлтора рекомендація – це найвище визнання його професіоналізму. Адже його професійну діяльність не можна оцінити зірками на погонах, ступенем магістра чи професора, рахунком забитих голів за сезон чи номером у списку Форбс. Оцінка праці рієлтора відображається у рекомендаціях його клієнтів.

Новини на тему

Про освіту рієлтора та 5 онлайн-шкіл для агентів із нерухомості у США можна дізнатися в іншій статті