Продаж землі в оренді: запитання – відповіді

Із липня 2021 року в Україні запрацював ринок землі. Отож, земельні ділянки сільськогосподарського призначення можна продавати. І те, що угіддя перебуває в оренді, не перешкоджає його реалізації.

Орендареві землі належить переважне право на її придбання. Водночас він може передати це право іншій людині. Або втратити його.

Вивчивши законодавство й опрацювавши поради Мін'юсту, нині розкажемо про особливості продажу земельної ділянки в оренді у відповідях на найпоширеніші запитання на цю тему.

Що найперше має зробити власник землі в оренді, щоб її продати?

Для реалізації земельної ділянки с/г призначення, яка опинилася у довготривалій оренді, власник насамперед має звернутися до нотаріуса: не пізніше 2 місяців до запланованого дня підписання договору про купівлю-продаж ділянки написати заяву про такий намір, а також надати проект цього договору.

продаж землі сільськогосподарського значення

Як офіційно повідомити орендаря про те, що ділянку хочуть продати?

Після того, як власник землі, яку здає в оренду, звернеться із цим питанням до нотаріуса, саме нотаріус зобов’язаний проінформувати про ситуацію орендаря ділянки. Для цього є три робочі дні. Водночас нотаріус висловлює орендареві пропозицію придбати землю згідно з переважним правом.

Як діяти орендареві землі, яку мають намір продати?

Орендар ділянки має право скористатися переважним правом у придбанні цієї землі, а також передати або втратити таке право.

Що робити орендареві, якщо він хоче купити цю землю?

Якщо орендар земельної ділянки вирішив придбати її, він повинен упродовж місяця з дати повідомлення його про продаж угіддя сповістити про цей намір нотаріуса.

Нотаріус встановить дату підписання договору про купівлю-продаж наділу між власником і орендарем. Термін виконання цієї процедури – місяць із дня, коли орендар повідомив нотаріуса про бажання купити землю.

Чи може орендар передати своє переважне право на купівлю землі іншій людині?

Так, може. Якщо орендар не може набути цю землю за законом, він має право передати свій привілей у цьому процесі іншій людині. Але тільки раз.

оренда сільськогосподарської землі

Коли орендар втрачає переважне право на купівлю землі, якою користується?

Орендар не зможе скористатися переважним правом на придбання земельної ділянки у таких випадках:

1) не повідомивши нотаріусові про те, що хоче реалізувати своє переважне право;

2) відмовившись підписувати договір про купівлю-продаж землі;

3) не прийшовши на підписання угоди у встановлений нотаріусом день і час.

Чи змінюються умови договору про оренду землі, якщо змінився власник угіддя?

Ні. Новий власник землі повинен дотримуватися угоди про оренду ділянки до завершення її дії. Він не може змінювати, тим паче припиняти дію такої угоди, якщо це не прописано у самій угоді. Придбавши землю, яка здається в оренду, власник упродовж місяця повинен повідомити про це орендаря.

Як оформити право власності на пай?

Завантажити договір про встановлення земельного сервітуту

Як здати землю в оренду: детальні рекомендації