Дарча на квартиру в Україні: що потрібно знати для оформлення?

- Синку, заповім тобі квартиру…

- Ой, батьку, ліпше подаруй!

В Україні, як переважно у цілому світі, нерухомість переходить від одних людей до інших не тільки за гроші. Її ще можна заповісти або подарувати.

У кожного подарунка – своє ціна і значення. Однак ліпшого презенту, аніж нерухомість, годі й знайти.

Нині поговоримо про дарчу… Бо хто б відмовився від квартири у презент… Утім, у цій ситуації слів «Дарую!» недостатньо. Для цього потрібно юридичне підкріплення – підписати договір дарування.

Чому дарча – «сильніша» від заповіту, як її оформити і чи можна розірвати? Flombu.com інформує коротко й чітко, щоби Ви робили чи отримували надійні подарунки у сфері нерухомості.

дарча на квартиру ціна 2021

Чим дарча відрізняється від заповіту

Дехто вважає, що дарча і заповіт – це одне і те ж. Аж ніяк. Оформлення заповіту і дарчі на квартиру – це абсолютно різні процедури.

Дарча – і майно Ваше, заповіт – майно, можливо, колись стане Вашим

Якщо Вам заповіли нерухоме майно, то ви зможете набути його тільки після смерті того, хто його заповів. Якщо нерухомість дарують, вона стає Вашою одразу по підписанні необхідних документів. Не потрібно, як кажуть, чекати чиєїсь смерті…

Заповіт – змінний, дарча – ні

Заповіт щодо одного і того ж майна можна писати не один раз, змінювати його чи скасовувати. Уклавши договір про дарування нерухомого майна, його уже не можна дописати чи змінити. Він одразу набуває юридичної сили і нерухомість миттєво стає власністю того, кому її презентували. У написанні дарчі немає «ходу назад».

Заповіт можна оскаржити, дарчу – майже ніколи

Заповіт на квартиру, якого змісту б він не був, охоплює поняття обов’язкової частки. Тобто малолітні діти, неповнолітні або непрацездатні діти за законом мають право вступити у спадок. Дарча на нерухоме майно, натомість, чітко визначає, кому воно перейшло. І законно претендувати на подаровану квартиру, скажімо, ні діти, ні неповнолітні чи непрацездатні діти дарувальника не можуть.

Заповіт можна оскаржити у суді. І такі випадки трапляються доволі часто. Дарчу оскаржити дуже складно. І підстав для її оскарження у суді, порівняно із заповітом, – мізер.

Водночас процедура оформлення заповіту простіша, аніж дарчі. Аби скласти заповіт, не потрібно залучати спадкоємця. Щоби підписати договір дарування, присутність обдаровуваного обов’язкова.

Як оформити дарчу на квартиру

Дарча на нерухомість – це юридично посвідчений перехід майна від дарувальника до обдаровуваного. У цій процедурі той, хто приймає нерухомість, нічого не платить тому, хто її віддає.

Без нотаріуса – не обійтися

Щоб оформити договір дарування, потрібно звернутися до нотаріуса. Важливо, що укладення такого договору можливо у таких населених пунктах: де зареєстровано місце проживання дарувальника чи обдарованого або де розміщено нерухомість, яку дарують. І той, хто дарує нерухоме майно, і той, хто його отримує, повинні неодмінно бути присутні під час підписання договору.

Документи, необхідні для підписання договору дарування в Україні

Щоб нотаріус зміг розпочати оформлення дарчої, йому знадобляться такі документи:

оригінал правовстановлюючого документу на нерухомість;

техпаспорт на житло;

якщо дарувальник став власником майна до 2010 року, знадобиться інформаційна довідка з БТІ;

довідка про осіб, які зареєстровані у квартирі;

якщо помешкання, яке дарують, – спільна власність, необхідна нотаріально посвідчена згода іншого власника;

оцінка нерухомого майна;

паспорти й ідентифікаційні коди обох сторін договору.

договір дарування квартири

Чи можна розірвати договір дарування нерухомості

В українській нотаріальній практиці скасування дарчої – рідкісна процедура. Утім, трапляється й таке. Частіше угоди про дарчу розривають за рішенням суду.

Отже, розірвати дарувальний договір можна у таких випадках:

кримінального діяння

Тобто, якщо той, хто отримав квартиру у дар, скоює кримінально караний злочин стосовно того, хто її подарував, і суд ухвалює у справі обвинувальний вирок, дарча на квартиру вважатиметься недійсною. Якщо обдарований убив дарувальника, спадкоємці мають право скасувати угоду про дарування нерухомості;

психічної хвороби дарувальника

Якщо у дарувальника виявлено психічні захворювання, то чи міг він, даруючи своє нерухоме майно, добре розуміти те, що робить? Для підтвердження психічних розладів дарувальника потрібні висновки лікарів. Це може слугувати підставою для розірвання договору про дарчу;

взаємної згоди обох сторін

Якщо той¸ кому подарували квартиру, і той, хто це зробив, ухвалили рішення про те, що це було помилкою, договір дарування нерухомості розірве нотаріус. У суд звертатися із цим питанням не потрібно;

фіктивної угоди між сторонами

За з’ясування, що той, хто отримав квартиру у подарунок, не має до неї доступу, і фактично ця нерухомість не є його власністю, договір про дарування житла можна визнати фальшивим.

Загалом, щоби скасувати дарчу на квартиру в Україні, упродовж року з дня її підписання потрібно звернутися до суду. Якщо для цього буде достатньо доказів, суд ухвалить рішення про розірвання такої угоди.

Отже, дарча на квартиру і заповіт – це різні документи. Подарунок має вищу силу над спадкуванням.

Щоб оформити дарчу на квартиру в Україні, потрібно зібрати необхідні документи і неодмінно звернутися до нотаріуса. Участь обох сторін під час підписання угоди про квартиру у подарунок обов’язкова.

Більше про спадкування нерухомості читайте за посиланням

Міфи про реєстрацію і право власності на нерухомість висвітлено у статті