Як правильно продати квартиру: покрокова інструкція, оформлення

Що легше: купити житло чи продати? Шукати клієнта у сфері нерухомості чи стати ним?

Спойлер: нічого з цього нелегко. З обох боків у купівлі-продажу нерухомості є багато труднощів і ризиків…

Нині зосередимо увагу на тому, як влаштований процес продажу квартири в Україні, що треба знати й робити, аби швидко й правильно продати нерухомість.

Що потрібно знати при продажу квартири

Продавати житло можна власними силами і з допомогою ріелтора. Фахівцеві доведеться віддати за це комісійні – 2-5% від вартості угоди. Як шукати ріелтора і про його роль на ринку нерухомості можна дізнатися з окремої статті .

Продаж квартири охоплює 5 стадій: встановлення вартості житла, інформування про його продаж, огляд клієнтом, підписання документів, розрахунок. Кожна зі стадій містить свої особливості. Готуючись до продажу нерухомості, про них не варто забувати.

Стадія 1: Як визначити ціну квартири

Адекватна ціна на нерухомість – запорука швидкого продажу. Не встановлюйте захмарних цін на помешкання. Звісно, й не занижуйте. Вартість нерухомості має відповідати ринковій ціні на таке житло.

На формування вартості квартири впливає низка чинників.

Кількість кімнат і площа житла

3-кімнатна квартира буде дорожча за 1 чи 2-кімнатну. Однак, не кожна 1-кімнатна буде дешевша від 2-кімнатної, адже за площею може бути такою ж чи навіть більшою. Щобільша площа – то вища вартість помешкання.

Стан і тип будинку

Цегляний будинок має перевагу над панельним. Чисті під’їзди й охайні сходові майданчики, а ще – справні ліфти теж додають квартирі вартості.

Планування і поверховість

Сучасне планування житла покупцям подобається більше, аніж радянське. Просторі й непрохідні кімнати, окремі ванна й туалет, балкон чи лоджія, комора – теж плюс до ціни.

Перші поверхи у будинку непопулярні: тут може бути темно і зайва вологість. Верхні – теж цікавлять не усіх. Про те, на котрому поверсі жити найліпше, читайте в статті .

Прибудинкова територія та інфраструктура

Доглянута прибудинкова зона, парковка, майданчик для дітей теж впливають на збільшення ціни на квартиру.

Розташування неподалік парку, школи, дитячого садка, лікарні, торгових центрів, а також зручна транспортна розв’язка сприяють підвищенню ціни на нерухомість. Наявність поблизу діючих промислових підприємств вважається невдалим варіантом.

Формуючи ціну за квартиру, зважайте на здоровий глузд: чи заплатили б Ви за неї стільки, скільки просите?

що потрібно знати при продажу квартири

Стадія 2: Як написати оголошення про продаж квартири

Оформіть оголошення про продаж нерухомості так, щоб не марнувати свій і час клієнта. Не обманюйте щодо характеристик житла. Адже під час потенційних оглядин неправда, найімовірніше, «випливе». Пишіть просто і чітко, без пафосу. Це – інформаційно-рекламний текст. Він має відповідати на так звані запитання «Що?», «Де?», «Коли?».

Загалом формулювання оголошення про продаж нерухомості містить три елементи: текст, фото і місце публікації.

Опис житла – інформативний і стислий

Описуйте квартиру зрозуміло і чітко – вживайте прості слова. Текст має відображати технічні параметри житла. Не «лийте воду». Це сердить клієнта. Оголошення повинно бути корисним – містити інформацію про нерухомість.

Фото помешкання – якісні й обсяжні

Деякі фото «говорять» більше за текст. Підкріпіть оголошення про квартиру на продаж якісними світлинами: інформативний ракурс, правильне освітлення, достатня чіткість.

Місце публікації – надійні платформи

Опублікувати оголошення можна на тематичних майданчиках. Їх – безліч. Та важливо обрати той, де є змога створити кабінет користувача і залишити свої контактні дані.

Ще один критерій вибору ресурсу для публікації оголошення – формат відображення фото. Деякі сайти нерухомості знижують якість фотографій – занадто «стискають» чи обрізають. Уникайте їх, адже у пошуку клієнта візуалізація (фото) дуже важлива.

Розмістити інформацію про продаж квартири можна у соціальних мережах. А ще досі практикують оголошувати про квартиру на продаж за допомогою банерів, прикріплених на балконах.

Стадія 3: Підготовка й огляд нерухомості

Якщо на оголошення звернули увагу і Вам зателефонували для з’ясування деталей, наступний крок у справі – огляд нерухомості. До цього варто підготувати не тільки житло, а й себе.

Ретельне прибирання

Влаштуйте у квартирі генеральне прибирання, вимийте вікна і люстри. Позбудьтеся сторонніх запахів у домі. А ще – за можливості більшості меблів. Клієнтові буде легше сприйняти простір оселі, уявити у ній свій побут.

Якщо у квартирі є недопрацювання з ремонту і вони впливають на загальне враження про помешкання, скажімо, відклеїлися шпалери чи розійшовся паркет, їх треба «закрити».

Психологічне налаштування

До Вас завітають клієнти, а Ви прийміть їх як гостей. Налаштуйтеся на позитив і приємне спілкування. Зазвичай покупцям цікаво, хто живе у квартирі і чому її продає. Намагайтеся щиро відповідати на запитання, поводитися невимушено і люб’язно. Щоб клієнт відчув себе у цій домівці бажаним.

скільки коштує переоформити квартиру

Стадія 4: Укладення договору про продаж квартири

Якщо покупець ухвалив рішення придбати житло, виконати його миттєво не вдасться. Вам потрібен час, щоб зібрати необхідні документи і виселитися (орієнтовно місяць). Покупцеві – щоб підготувати гроші. Тому оформляють попередній договір про купівлю квартири.

Підписання попереднього договору про купівлю-продаж нерухомості

Попередній договір про купівлю-продаж квартири – це офіційне підтвердження, що покупець має намір придбати конкретну нерухомість, а продавець – продати її певній особі. Такий договір посвідчує нотаріус. Документ містить узгоджену ціну, яку доведеться сплатити за житло, дані про завдаток і дату, коли буде оформлено основний договір про купівлю-продаж нерухомості. Завантажити його можна тут .

Оформлення договору про купівлю-продаж квартири

В обумовлені терміни продавець і покупець у нотаріуса підписують основний договір про купівлю-продаж житла. Ознайомитися із таким договором радимо за кліком .

Стадія 5: Передача грошей при продажу нерухомості

Передати гроші за квартиру можна готівкою або у безготівковий спосіб. Здебільшого цю процедуру виконують у нотаріуса. Покупець передає або перераховує покупцеві гроші, а натомість отримує ключі від житла.

Які документи потрібні під час продажу квартири

До підписання угоди про купівлю-продаж нерухомості продавець повинен зібрати перелік таких документів:

паспорт та ідентифікаційний код власника(ів) квартири;

свідоцтво про реєстрацію права власності на нерухомість;

документ, який слугує підставною для отримання житла;

виписку з будинкової книги;

нотаріально засвідчену згоду чоловіка чи дружини на продаж помешкання;

якщо серед власників є дитина, потрібен письмовий дозвіл на підписання угоди від органів піклування;

технічний паспорт на квартиру .

Отож, продаж квартири в Україні можна здійснювати самостійно або із залученням ріелтора.

Щоб правильно продати квартиру, потрібно визначити її адекватну ціну, написати інформативне оголошення про продаж і розмістити його на тематичних платформах. Коли знайдеться клієнт, підготувати квартиру до огляду.

Узгодивши умови продажу нерухомості, укладають попередній договір про купівлю-продаж квартири. Орієнтовно через місяць – основний. Обидва договори посвідчує нотаріус. Переважно того ж дня покупець передає продавцеві гроші і отримує ключі від житла.

Як змінилися погляди сучасного покоління на житло – відображено тут

Що популярніше серед покупців – новобудова чи вторинне житло?